אתר זה נראה הכי טוב בדפדפן Chrome

"הפליאו הרג אותי" מחשבות בעידן הפייק ניוז

הסערה השבועית של Ynet קצת הצחיקה וקצת שעשעה אותי. באמת.
למי שפספס אספר שאחת העורכת שם כתבה על הנזקים שחוותה בעקבות המעבר לדיאטת פליאו ואוי ואבוי מה שקרה לה, אלוהים ישמור. הנה:
"עור מודלק ומתקלף, כולסטרול שהרקיע שחקים, כבד שלא מצליח לעמוד בעומס השומן ושולח איתותי הצילו של התכווצויות מכאיבות, כאבים בכליות שלא מסוגלות לפרק כמויות חלבון כאלה ועלייה משמעותית במשקל לצד רעב בלתי פוסק. המוח שלי הבין... שהוא בתת-תזונה חמורה".
האמת, היה מרתק לראות את כמות האנשים שאשכרה נלחצו/הוטרדו מהכתבה הזו. לטובתם, לכדי להפיס את דעתכם, הנה כמה מחשבות מהירות על הכתבה הזו. ללא אחריות.

על מהן חדשות היום
לפני שלוש או ארבע שנים הכינה עלי מירי מיכאלי מחדשות 10 כתבת מגזין. על האיש המוזר ההוא שאוכל פליאו וכותב בלוג וספרים וטוען שזה בריא. אחר כך היתה כתבה דומה בחדשות ערוץ 2. גם בהארץ ועוד. ומאז יצא הספר ולשמחתי ולגאוותי הפליאו הפך ממשהו איזוטרי של שלושה ארבעה אנשים משונים למשהו מקובל, נרחב, שעשרות אלפי אנשים אוכלים, מרוצים, נהנים ומספרים לכולם כמה טוב להם. ועכשיו, הפלא ופלא, מצאו מישהי שלא מרוצה מהפליאו וזה הפך לחדשות. אז אני שמח. זה נהדר. כלומר, חלילה אני לא שמח שמישהי לא הרגישה טוב, אלא שהחדשות הם עכשיו כאשר פליאו לא עובד. פשוט כי ברור לכל אחד כמה זה עובד וטוב. אז יופי, מצאו איזה סיפור ובו נעשה לנו חג וחדשות. מבחינתי אפשר לעצור כאן. עוצמת הפליאו והתקבלותו הנהדרת מודגמת בדיוק כבר בנקודה הזו.

על איכות הדיווח העצמי
לפני שנה בדיוק ערוץ 10 יצא בכותרת נרעשת. כתב המזון שלו, ניב גלבוע, הודיע בפרצוף מאוכזב שעשה פליאו במשך חודשיים ובתמורה רק עלה במשקל. זה לא עובד!!! הממ. אבל קוראים חרוצים גילו שבחצי מהזמן שהוא עשה "פליאו" הוא היה בכלל בנופש שתיאלנד ושתה, לפי דיווחו שלו, בוקר צהרים וערב שייק אננס ומנגו. הוא המשיך בתפקידו כמבקר מסעדות והעלה ביקורות ממסעדות פסטה ומגלידריות. אבל זה לא קשור. זה לא הפריע לי להיות פליאו הוא אמר לי אח"כ. נו. איכות הדיווח העצמי, במיוחד בקרב אנשי תקשורת שמחפשים כותרת ורוצים את הרעש, כך נדמה לי, לא תמיד מדויקת. ואני משתדל להיות עדין. זה גם אנושי. אנשים רבים אומרים לי לפני שהם עוברים לפליאו "אבל גם ככה אני לא אוכל בכלל לחם" ומרמים רק את עצמם. כאלה אנחנו, אנושיים.

על חכמת ההמונים
אינני מכיר את הכותבת, אבל דיווחה הוא משונה מאוד. במשך עשר השנים בהם הבלוג הזה קיים, קיבלתי אלפי מיילים מקוראים ושיתופים אינספור. כולם מספרים על הצלחה והנאה. לפעמים יש קשיים כאלה ואחרים או שאלות או דיוקים אבל מעולם, מעולם, לא קיבלתי מייל או חצי או רבע מייל שדומה במשהו לפסקה לעיל. אני לא מכיר כאלה דיווחים בשום קבוצת פייסבוק. בשום מקום. אני לא מכיר רעב אלא שובע וחוסר רעב. אני לא יודע איך מרגישים כאבים בכבד. אני לא יודע מה זה "כבד שלא עומס בעומס שומן". גם הרפואה לא מכירה דבר כזה (NAFLD - כבד שומני ללא אלכוהליסטים היא מחלה בשכיחות עצומה הנובעת מעודף סוכרים במזון והטיפול היחיד האפקטיבי לה היא הפסקה של הסוכרים, למשל. את זה לא אני אומר, את זה אומר המחקר. הקליני. לא של ynet). אני גם לא מבין איך פליאו יכול להביא לתת תזונה. אם כבר ההיפך הוא הנכון: אוכלים את המזונות העשירים ביותר בויטמינים ובמינרליים, הרבה קלוריות. הכיצד תת תזונה אפשרית בכלל? לכתבת פתרונות. וגם, מעולם, מעולם לא שמעתי על בעיות עור בפליאו. אם כבר על ההיפך. (שומן רווי, ושמן קוקוס וויטמין D בפרט, מאוד יעילים ותורמים לעור בריא). אז רשימת המכולת של התלונות נראית לי בעיקר מצוצה מהכבד.

על מה זה פליאו
פעמים רבות כאשר אנשי תקשורת ומחפשי פרסום רוצים להגיד משהו, ואין להם את כל המידע, אז הם פשוט אומרים, ואחרינו המבול. קוראים לזה פייק ניוז. בעניין הפליאו אנחנו רגילים. כל יומיים יש כתבה אחרת שמספרת לי מה אני אומר, מה אני אוכל, מה זה פליאו (אתה שאוכל רק בשר. אתה שאוכל אפס פחמימות. אתה שאוכל כמויות פסיכיות של חלבון. וכו'). אח"כ לך תתווכח שאין לך אחות או אין לך תוספתן. גם כאן ככותבת המהוללת מתארת ערב רב של דברים שקשה לי לראות אתם מתחברים לתמונה אחת של תזונה קדמונית או פליאו. פשוט זה נראה כמו מישהו ששמע משהו וניסה קצת פה, קצת שם, וכשהיה לה קשה או בעיה, לא הלכה לבדוק מול המטפלת אלא פשוט מצאה הזדמנות: יאללה, בא נכתוב משהו ארסי על הפליאו, ונקרא להם כת. בטח יתפוס. חפיף גברת, לא התרגשתי.

על מהי האג'נדה
כאמור, אינני מכיר את הכתבת. אינני יודע מה סגנון חייה היום ואינני יודע מה היה סגנון חייה בתקופת "הפליאו" שלה. אבל בכל מקרה קורה פה משהו מוזר. היא אומרת שני דברים מחשידים במשפט אחד. "אנשים שנמצאים בתוך "כת" הפליאו לא רוצים לשמוע, וזה מפחיד. כשאני מנסה לספר ולהזהיר אני נחשדת בתעמולה טבעונית". הממ. היא הרי תיארה תהליך טיפולי מול אשת מקצוע ולא מול "אנשים" או "כת". בכלל, כת היא ביטוי לאנשים שמאמינים בדברים למרות הוכחות סותרות ולמרות שהכת פוגעת בבריאותם. זה בדיוק ההיפך מפליאו. אני אובססיבי לקריאת מחקרים (הנה אחד מאתמול, המדגים את הסכנה וחוסר התועלת של סטטינים לאוכלוסיה מבוגרת. לא לגמרי קשור אבל מרתק) ועד היום אני לא רואה כיצד סגנון החיים שלי פוגע בבריאותי (או בבריאות אחרים) ויש לי פרספקטיבה ארוכה הייתי אומר. וגם, מעניין למה היא אומרת שחושדים בה בתעמולה טבעונית. אולי היא טבעונית היום? אולי כי דווקא אצל טבעונים אנחנו רואים הרבה פעמים התנהגות של "כת" לצערי (כלומר אי יכולת להתמודד עם עובדות, מחקרים, וכו). רקאומר. רקחושב.

על מי מתלונן באמת
מי שעוקב/ת אחר הבלוג הזה או paleo.co.il או סתם אחרי בפייסבוק, מן הסתם יודע/ת שיש המון, המון סיפורי הצלחה במעבר לפליאו דווקא אצל אנשים שהיו טבעונים. הם באו לאחר תזונה "בריאה" שהותירה אותם חלשים, מחוסרי אנרגיה וויטמינים, והמעבר לפליאו "העמיד אותם על הרגליים". כמו גלי רולוף, למשל, אחרי 20 שנה של צמחונות וטבעונות. וכמו רבים אחרים. בעשר השנים האחרונות אני שומע מדי שבוע סיפור של "טבעוני/ת לשעבר" שכזה. 
אז הי, יכול להיות שכל מילה שם אמת בסלע, אבל אם היינו צריכים למצוא מתנדבים ומתנדבות לספר כמה הפליאו היה להם איום ונורא, ולעומתם מתנדבים שיספרו כמה בריאותם התרועעה בעקבות הטבעונות, איזה שורות אתם חושבים היה קל יותר למלא?  הכתבה הזו היא החריג המעיד דווקא על הכלל. זה פשוט לא קורה. וזה מחזיר אותי שוב לשאלת האג'נדה. רקתוהה.

על מה מתלוננים
לא הבטחתי לך גן של שושנים. לא אמרתי מעולם שהפליאו הוא תרופת פלא, הטובה לכל דבר, לכל אדם, בכל רגע. זהו פשוט סגנון החיים הוותיק, היעיל והמוכח ביותר על פני הפלנטה, ולכן זה שמעניק את התנאים האופטימליים לביולוגיה ולפיזיולוגיה שלנו. That being said, בהחלט יתכן שלאלמוני או פלונית יהיו בעיות כאלו ואחרות שלא יקבלו מענה רק בתזונת פליאו וידרשו טיפול, כיוונון, הדרכה או שינוי. זה לא חדשות, זו ביולוגיה אנושית. אנחנו רקמה אנושית אחת אבל איננו גוף אחד. כל אחד מאיתנו קצת שונה. קצת אחר. לא היה לך טוב, סעי הלאה. היה לך טוב, השארי. מה הבעיה בדיוק? לא אמרתי מעולם למישהו קטוגני שמאושר שזה לא טוב לא, ולא למישהו טבעוני ומאושר ובריא שרע לו. אם טוב לכם, נהדר. אז מה בדיוק הבעיה שלך גברת? לא הבנתי עד הסוף.

תגובות ושיתופים בהערות ובשמחה!
תהיו לי בריאים, ואל תקראו עיתונים
דעאל

Share/Bookmark

By מר קדמוני with 10 comments

10 הערות קוראים:

כאבים בכבד? מוזר... אני כמעט בטוח שלא ניתן להרגיש כאבים בכבד...

משום מה המקרה שלה נראה לי יותר כמו פלצבו, אבל בכיוון הרע - ''נוצבו''. כנראה בשלב מסוים היא החליטה שהפליאו חייב לגרום לה להרגיש רע, ובסופו של דבר זה באמת קרה.

היא כותבת ''לאחר תחילת הפליאו... הרגשתי נפלא, וזה בדיוק מה שהפחיד אותי''. למה להרגיש נפלא צריך להפחיד? כנראה שכבר בשלב שבו היא הרגישה נפלא, היא החליטה לעצמה שההרגשה הזו אינה אלא גימיק, ובסופו של דבר היא תהיה חייבת להרגיש רע... בקיצור, קוראים לזה אפקט הנוצבו.

ודבר נוסף שאני לא מבין - למה אנשים תמיד הולכים על הקיצוני והקיצוני והקיצוני? תאכלו בטטות, תאכלו תפוחי אדמה, תאכלו אורז בסמטי לבן... אם מרגישים רע זה לא אומר שצריך להקצין בפליאו... זו דעתי לפחות...

תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

עוד משהו משעשע שעולה הרבה בכתבות (ובטוקבקים) כאלה - "אין בפליאו שום היגיון כי האדם הקדמון חי רק 40 שנהההההה".

הורס, פשוט הורס אותי איך אנשים (אפילו אינטליגנטים, אפילו כאלה שאני מכירה אישית) נתפסים רק למספר הזה ולא זזים ממנו. זהו, האדם הקדמון מת בגיל 40 ולכן כל מה שמזכיר אותו הוא בטח רע ומסוכן. בלי שום טיפת חשיבה מעבר. הם גם תמיד אומרים את זה כאילו הם מגלים למישהו את אמריקה... נו שוין, אמן שיסתמו לעצמם את הפה עם עוגיות.

לקרוא את הנחייות תזונה של הרמבם.

אותי אישית מעצבן מאוד כשאומרים שהאדם הקדמון בת בגיל 40. כי זה שקר מוחלט! תוחלת החיים הייתה 40. בערך חצי מהילדים מתו לפני שהגיעו לבגרות, ובערך שליש מהגברים הצעירים מתו במלחמות בין שבטים. למי שלא מת בילדותו, או בקרב, היו סיכויים גבוהים להגיע עד גיל 80.

ירידה משמעותית בתחולת החיים הייתה אחרי המעבר לחקלאות דווקא...

שלום לכולם
אני על תזונה קטגונית יותר משנה.
בשנה הזאת ירדתי כ 20 קילו כול המדדים בבדיקות הדם שלי ישתפרו. טריגליצרידים מ 130 ל45 קולסטרול ײרעײ מ180 ל108, קולסטרול ײטובײ מ 35 ל 72 ההרגשה הכללית מצוינת
בשנה שחלפה גם התחלתי לעשות אימוני התנגדות( משקולות וכאלה ) ופעילויות אירובית מתונה.
אני מרגיש טוב ונראה טוב
אני חושב שעובדות מדברות בעד עצמן.
נ.ב: קראתי הרבה מאמרים ומחקרים רפואיים בנושא לפני שהחלטתי לעשות את המהפך בחיים

כל המחקרים על כל סוגי הדיאטות ("שינויים באורח חיים" כמו שנהוג לקרוא לזה עכשיו) מראים שרוב מוחלט מהאנשים מצליחים להוריד במשקל, אבל אחרי חמש שנים רק 5% שומרים על המשקל, ושליש עד שני שליש מגיעים למשקל גבוהה מהמשקל המקורי.

כך שאני לא רואה התנגשות עם העובדות, אבל גם לא עובדות שתומכות בדיאטה שלך.

מקווה מאוד שגם אחרי שהמשקל שלך כנראה יעלה בחזרה, לא תחליט שהתזונה הקטוגנית נכשלה, כי היתרונות הבריאותיים מתזונה טובה ופעילות גופנית קיימים בכל משקל. הרגלים בריאים מגדילים את הבריאות. הורדת המשקל היא תופעת לואי זמנית.

(אם טעיתי, אתה מוזמן לחזור עוד ארבע-חמש שנים ולהגיד לי "אמרתי לך" - זו תהיה זכותך המלאה)

אנונימי, אני כבר קרוב לעשור בעניין אז איני מודאג כלל...

הי דעאל, אני עברתי לפליאו לפני שנתיים,קראתי את הספר שלך הסוד הקדמוני ומידי פעם אני קורא כתבות שלך, אז ראשית אני מודה לך על כל הידע שאתה מעשיר אותי, היום במבט לאחור אני מבין כמה אתה מדייק בדברים(כולל בכתבה הזאת,כאילו קראת את המחשבותיי), הבדיקות שלי השתפרו בכל התחומים, (לפני שנה התחלתי לרוץ 3 פעמים בשבוע), בקרוב אני מתכנן להתחיל קרוספיט,נכון, יש הרבה התנגדויות מהסביבה, נכון יש הרבה בורות בנושא והמון המצאות של כל מיני "מומחים" לפליאו למיניהם,אני כבר פחות מנסה להסביר לאנשים למה כדאי לנסות פליאו,אחרי הכתבה הזאת קבלתי הרבה הודעות מכל מיני מכרים שאמרו "אמרתי לך שתיזהר,זה מסוכן", אני רק הגבתי שזאת כנראה פרובוקצייה טיבעונית, או שיכול להיות שהיא אכלה רעל לפי התסמינים שהיא מתארת, בכל מקרה רציתי רק לחזק אותך קצת(לא שאתה צריך חיזוקים) ולבקש שתמשיך להעשיר אותנו בידע ובמחקרים חדשים,תודה חיים כהן

היי

אני התחלתי פליאו. יש לי טרום סוכרת. משהו מוזר קורה לי. אחרי ספורט בערב בדיקת הסוכר מראה על 85 ובצום בבוקר זה עולה ל 110 כשאכלתי אחרי הספורט רק חלבון וסלט.
איך ניתן להסביר?

הוסף רשומת תגובה