אתר זה נראה הכי טוב בדפדפן Chrome

The game changer - על שקרים, מניפולציות ופילים טבעוניים לבנים


אני מעריך שלאחרונה קיבלתם שיחת טלפון/ מייל/ ווטסאפ ממישהו מיקירכם שאומר: "שמע, מה אתה אומר על הסרט the game changer בנטפליקס? שינה לי את כל מה שחשבתי על תזונה". אם לא, הנה הטריילר: https://www.youtube.com/watch?v=iSpglxHTJVM

לא, אין לי חוש שישי. פשוט איני יכול עוד להתחמק ממבול השאלות על הסרט הדוקומנטרי הטבעוני האחרון מבית היוצר של ג'יימס קמרון (כן, זה ההוא מהטיטאניק). והנה היום גם נטפליקס מצידה מנחשת ניחושים ודוחפת לי אותו כ"מומלצים בדיוק עבורך".  קיצר, לא היתה לי ברירה. אז התיישבתי בסלון, פיניתי לעצמי שעה וחצי ושרדתי כדי לספר לכם איך מנסים לערבב לנו את התודעה במיקס של שקרים ומניפולציות בחסות צידוק של אג'נדה טבעונית.
זהירות, זה ארוך.

תקציר עלילת הסרט
לוחם MMA ומדריך קרב מגע קטלני נפצע ברצועות ברכיו בזמן קרב. בעת החלמתו הממושכת בסלון ביתו הוא נתקל במחקר הטוען כי הגלדיאטורים היו צמחונים. הוא נדהם וחופר בנושא עד שהוא עובר תהליך התעוררות רוחנית שעיקרו מעבר לטבעונות. הוא מראיין שורת ספורטאי-על שעברו לתזונה טבעונית ומאז השתפרו הישגיהם (מרים משקולות, אצנית, איש-חזק, רוכבת אופניים, שחקן פוטבול), ידוענים (שוורצנגר), חוקרים ודיאטנים, המסבירים מדוע חלבון ומזון מהחי נחותים ומסוכנים לבריאות. הוא עורך צמד ניסויים ביזאריים על שלושה (!) שחקני NFL להוכחת סכנות המזון מהחי על זרימת הדם ועל הפעילות המינית. הוא מראיין ארכיאולוגים ומסיק כי היינו צמחונים ואיננו מותאמים לאכילת בשר. הוא עובר לסכנות השמדת חיות הבר וטיעונים עד כמה תזונה מהחי משמידה את כדור הארץ ותזונה צמחונית תפנה שטחי חקלאות בגודל אפריקה, לא פחות. מפה לשם הוא עצמו מנסה תזונה צמחונית וכמובן חווה התאוששות מופלאה וחסרת תקדים. לרוע המזל אביו עובר התקף לב "בגלל שאכל בשר" אלא שלמרבה המזל, בעידודו הטוב, גם האב עובר לטבעונות, כמו גם קבוצת כבאים חסונים, וכולם שבים ומרגישים נפלא. הידד. הנה מה טוב ומה נעים שבת חסות גם יחד. מסך.
אוקיי. אפשר לעצור כאן וללכת הביתה מרוצים. מי שבכל זאת רוצה קצת ממה שמסתתר מתחת לערימות הטוב הזה, הנה הביקורת שלי, אותה אפשר לחלק לשלוש קטגוריות: עבירות קלות, שקרים גסים ופילים לבנים. 

עבירות קלות
כשאנו יושבים לראות סרט דוקומנטרי אנו מניחים כי היוצרים מתיימרים לספר אמת. שהם מבקשים לחקור את המציאות ולהביא את מסקנותיהם מהמחקר אל הצופים. הלא זהו תפקידו של סרט דוקומנטרי. כמובן שתמיד, ובהגדרה, ליוצרי הסרט יש אג'נדה ותפיסת עולם ורעיון אותו הם מבקשים לממש בעזרת הסרט. איש אינו מגיע מהאו"ם, גם לא האו"ם. רק כמדומני שבסרט הזה, האג'נדה נפלה על הראש. אין בו מאומה מלבד אג'נדה. אין שום ניסיון, ולו למראית עין, ליצור תמונה מלאה או קרובה למלאה של המציאות. יש אג'נדה והכל מותר כדי לשרת את הגברת. לבחור חצאי משפטים, רסיסי מחקרים, מיני דגימות ואנקדוטות – הכל כדי לומר משהו החלטי ומוחלט וסופי. עיתונאי או יוצר עם טיפת הגינות היה מביא אולי גם חוקרים שחושבים אחרת, או איזשהו בדל הסתייגות ממי מהממצאים, או מספר לנו שיש גם דוגמאות הפוכות, או שיש משהו שאינו תחת קוצנזוס או משהו, ולו זעיר, שיגיד "היי, המציאות היא מורכבת". אבל לא כאן. כאן המציאות פשוטה ונהדרת: להיות טבעוני זה נהדר (לבריאות, להתאוששות, לכוח, למהירות, ללב, לזיקפות, לאיכות המים ולכדור הארץ) ולעומת זאת מזון מן החי הוא הרסני ומסוכן (לדם, לביצועים הספורטיביים, לביצועים המיניים, להתקפי לב, לקיימות כוכב הלכת ולעתיד חיות הבר).  
תכלס, הסרט הזה מחפש את האמת בערך כמו שהסרט "ג'נין" של מוחמד בכרי ניסה לשחזר נאמנה את אירועי "חומת מגן". בשני המקרים מדובר ביוצרים שהאג'נדה החברתית/דתית שלהם חזקה מכל טיעון ענייני. זו כמובן זכותם המלאה, אבל זו גם זכותם המלאה של הצופים לבחור אחרת עם השלט. ולזכור מה בדיוק רואים.

כדי לשרת את התפיסה השטחית, הפשטנית והלעתים-קרובות-מדי שקרית הזו, יוצרי הסרט עשו כמה תרגילים בתקשורת למתחילים, כמדגימים שהאמת עצמה מעניינת אותם כקליפת השום: בחירה של אתלטים צמחוניים (או צמחוניים למחצה, אם כי בסרט הם כולם מוצגים כטבעונים מוחלטים), וראיונות עימם כהוכחה לכך שאתלטים טבעוניים הם טובים יותר מאתלטים אוכלי כל. השיטה הזו מחזיקה לפחות 30% מנפח הסרט. המממ. שנעשה סטטיסטיקה על אחוז הטבעונים מכלל זוכי המדליות? שנעשה סטטיסטיקה על אחוז הטבעונים בקרב שחקני ה NFL, הטור דה פרנס, האיירון מן? ה NBA? שנעשה סטטיסטיקה על אחוז האתלטים הטבעוניים מתוך כלל האתלטים המקצוענים? (אני מנחש שהוא נמוך בהרבה מאחוז הטבעונים באוכלוסיה כולה - 2% להזכירכם). אולי נביא דווקא את מנצח איש הברזל בהוואי שהוא על אפס פחמימה? אולי את פרום, מנצח הטור דה פרנס, שגם הוא על אפס פחמימה?  באנקדוטות אפשר להתגושש כל היום.

התרגיל השני בקטגורית העבירות הקלות הוא בחירה בפינצטה לא רק אתלטים אלא גם מדענים וחוקרים. בעיקר (רק?) כאלו שבנו את הקריירה שלהם על ספרים שכתבו בזכות הצמחונות כמו ד"ר דין אורניש וד"ר וולט וויט מאוני' הארוורד. כתבתי על ההבלים שלהם לא אחת. הפיקנטריה בולטת וצורמת כ"כ כשמדברים על פליאו-אנתרופולוגים או מחקר היסטורי. שם, היכן שיש קונצנזוס מדעי של ממש (האדם הוא אוכל כל משחר בריאתו) מתעקשים להביא אקזמפלרים תמהוניים שטוענים שהשיניים שלנו הם של אוכלי עשב. יוצרי הסרט לא למדו שביסוס ואישוש לטיעון לא בא על ידי הסתרת דעות מנוגדות אלא על ידי התמודדות עימן, אבל אולי קשה מדי להתמודד עם טענות מבוססות, אז מסתירים. קל.

הקטגוריה השלישית של עבירות קלות היא טיעונים דביליים במיוחד. היוצרים יודעים שהצופים שלהם לא תמיד מתוחכמים, אז הם מציגים טיעונים שאינם בינם לבין המציאות ולא כלום, אבל הם נשמעים "הגיוניים". הנה למשל "האיש החזק כמו שור" אומר "ראיתם פעם שור שאוכל בשר". מסקנה, כדי להיות חזק כמו שור, יש לאכול כמו שור: עשב. אותו הטיעון בדיוק מגיע חצי שעה מאוחר יותר כאשר לוחם לשעבר של ה Navy, מעין הרקולס העובד כצייד של ציידים באפריקה ושעבר כמובן לטבעונות אומר: "תסתכל על גורילה. היא תקרע אותך לגזרים תוך שניות" והגורילה היא, כמובן, טבעונית (דרך אגב, היא לא). מסקנה מתבקשת: נהיה חזקים אם נאכל עלים.
בהקשר זה שווה לציין כי גם השור וגם הגורילה אוכלים ומעכלים עשב ועלים, היינו תאית. אנו בני האדם (כולל בני אדם המפנטזים שהם אוכלי עשב) לא יכולים לעכל תאית בכלל בכלל (נסו פעם לנשנש דשא או עלים מהאקליפטוס הקרוב). יותר מזה, גם לשור וגם לגורילה יש יכולת להתסיס את התאית בקיבה כך שבקטריות אוכלות אותה והופכות אותה לשומן (שזו הפסולת של הבקטריות) וכך האנרגיה שמקבל השור ומקבלת הגורילה היא תכלס דווקא שומן טהור! לנו לעומת זאת יש קיבה חומצית מאוד ולכן אין לנו תסיסה בקיבה בכלל. ולא, אין לנו יכולת לעכל תאית. מוזר לי שצריך לתת הסבר ביולוגי מתקדם כי להפריך טיעון ברמת גן ילדים, אבל זהו עידן התקשורת.

טיעון מטופש במיוחד אחר הוא "חלבון יד שניה". לפיו, אם אנו אוכלים חלבון מהחי אנו אוכלים פשוט חלבון משומש, יד שניה (טיעון המלווה בגרפיקה כמובן). כלומר בגלל שבצמחים יש חלבון ובגלל שאותו אוכלות הבהמות, הרי כשאנו אוכלים חיה אנו מקבלים חלבון משומש, ומי רוצה לאכול משהו משומש? הטיעון הזה כל כך מופרך שקשה להתייחס אליו. טיעון היד שניה חוזר בהמשך הסרט גם לגבי ויטמינים ומינרליים. גם הם, כך נטען, טובים יותר מהמקור הצומח ולא אחרי שכבר השתמשו בהם. 

עוד בעבירות קלות הוא ה cherry picking לנוחות טיעוני העורכים. לא רק בחוקרים ואתלטים הם חיפשו רק את אלו שיתמכו בדעתם, אלא בטיעונים עצמם. הנה דוגמא: גופנו לא מסוגל לייצר לא ויטמין C ולא ויטמין B12 ואת שניהם אנו מקבלים רק מהתזונה. ויטמין C מקבלים מצמחים. ויטמין B12 מקבלים רק מחיות. אבל הפלא ופלא: הראשון מוצג כטיעון "המוכיח" שאנו לכן חיות אוכלות עשב צמחוניות. השני מוצג אחרי דקה בדיוק כ"גם ככה לכולם חסר ויטמין B12 אז צריך תיסוף". סימון ביילס יכולה ללמוד כאן מהיוצרים איך לעשות פליק פלאק לוגי.
יש עוד דוגמאות למכביר אבל לא אכביד.

שקרים גסים
אוהו, כאן אנחנו נכנסים לממלכה מפוארת של שקרים ומניפולציות של יוצרי הסרט. תקצר היריעה מלאתר, להתייחס ולהוקיע את כולם. למירב המזל, בגלל שהסרט מזכיר כל כך הרבה מחקרים וציטוטים (כל אחד לשנייה וחצי, כדי להלום בצופה במטר עובדות שאין שום דרך להתמודד עימן), כל נושא הוא בעצם בהדגמה מופלאה של הגישה המניפולטיבית והשקרית. הנה כמה דוגמאות, ובוודאי שלא רשימה מלאה או ממצה. והערה מקדימה: אני לא מנסה להביא כאן מחקרים מנוגדים או סותרים. זה קל מדי וזה משעמם מדי, וזה גם לא חכמה: על כל מחקר בכל נושא אפשר להביא גם מחקר הפוך. תאמינו לי שיש, ובשפע, מחקרים רציניים של ממש, ולא רק יריד הבלים. מכל מקום, נתחיל. 

אפקט הדם: הקטע הקולנועי הכי משמעותי בסרט הוא ניסוי מבחנות הדם שמטרתו להוכיח כי בשר משפיע לרע על תפקוד הדם שלנו. המנחה בחר שלושה שחקני פוטבול חביבים ועשה איתם ניסוי זעיר, שתוצאותיו גרפיות ומצטלמות היטב: מי שאכל בוריטו צמחוני לארוחת הערב, משקע הדם שלו במבחנה היה צלול כאוויר הרי ירושלים. לעומתו שני האומללים שאכלו בוריטו בשרי, דמם במבחנה היה עכור כבוצה ומבשר רעות. מעבר לבלה בלה בלה הרגיל על משמעותו האפסית של ניסוי חד יומי, חד ארוחתי, בשלושה אנשים, הניסוי הזה הזכיר לי בעיקר את ניסוי האלקטרוליזה במים שחברות אוסמוזה הפוכה הפחידו בעזרתו אנשים: "הנה תראו איזה זבל ומתכות יש לכם במים". זה באמת נראה מפחיד לראות מתכת שחורה מתמצקת מתוך כוס המים שלך מעשה קסמים. אלא שדווקא המינרלים הם חלקים בריאים במים ואכן בית המשפט אסר לעשות הצגות כאלו לקונים מסנני מים תמימים. ניסוי מבחנות הדם הוא נוכלות דומה מאוד. מעבר לשאלה מה המשמעות הקלינית (אפס), עצם ההצגה היא כאילו יש משתנה בודד שמשפיע על הבריאות, הדם וההתאוששות, והוא כמות המזון מהחי בתזונה – ליתר דיוק בבוריטו האחרון שלך. לא משנה מה הגנטיקה שלך. לא משנה כמה ג'אנק אתה אוכל (השחקן פוטבול מתהדר בזה שהוא אוכל כנפיים מטוגנות של פופאיי כל יום). לא משנה כמה ישנת בלילה. לא משנה מה עוד אכלת. לא משנה אם אתה אתלט על או סתם אדם. בעצם לא משנה כלום: הבשר הוא הדמון, האויב, המפלצת. ההשתקה של כל השאר היא השקר הגדול מכולם. עצם היומרה לומר שיש מרכיב אחד בלבד בתזונה האנושית, שעצם העדרותו משפר את הבריאות היא בלתי נתפסת כמעט.

כן, אתה יושב על הכורסא ומכרסם פיצה ורואה את קארל לואיס זוכה בתשע מדליות אולימפיות ואומר וואללה, הוא טבעוני, אם גם אני אהיה טבעוני גם אני אזכה במדליות ובבריאות מדהימה. לא. זהו כשל לוגי. קארל לואיס הוא חריג גנטית. הוא נראה גם מהמיעוט המסוגל לשגשג על תזונה טבעונית. הוא לא אתה. גם לא ביום הכי טוב שלך וביום הכי רע שלו.

מחקרים. לאורך כל הסרט מוזכרים מדי פעם מחקרים שונים, וכותרות של מחקרים נוספים לרוב מבליחות לשנייה על המרקע ונעלמות. זו טכניקה מתוחכמת: נותנת תחושת אמינות ומאידך כמעט בלתי ניתנת להפרכה כי רק כותרת המאמרים נוצצת לרגע אך אין שום יכולת להתייחס אליהם ברצינות. היו שהתבוננו במחקרים המצוטטים ביתר סבלנות ממני וראו את השקרים בקלות. יש מחקרים שאינם מחקרים כלל אלא מאמרי דעה, יש מאמרים אמיתיים שעברו peer review  אלא שמהם מצוטטות רק המסקנות הטובות ליוצרים למשל "אין הבדל לספורטאים בין חלבון מהחי לחלבון מהצומח" אלא שאם קוראים את המאמר עצמו רואים כי הציטוט נכון אלא שאת המשך המאמר, הסתירו: "כקבוצה, לאתלטים צמחונים מסת שריר נמוכה יותר מאוכלי כל, וזה משפיע (לרעה) על ביצועיהם".

באופן דומה הם בוחרים מחקרים איזוטריים וזערוריים ומנפיקים מהם כותרות ענק. והנה, המחקר אליו מתייחס הסרט יותר מכל ומזכיר אותו מספר פעמים כהוכחה ניצחת ל"פגיעה של מזון מהחי על תפקוד כלי הדם" (ניסוי המבחנות שהוזכר לעיל). זה היה יכול להיות משעשע. בפועל מדובר במחקר שפורסם בכתב העת המכובד מאוד "ירחון מועצת האבוקדו של קליפורניה". הניסוי כלל 11 נסיינים ומומן ע"י מועצת האבוקדו כדי להראות ש... הפלא ופלא, אבוקדו הוא בריא לעומת המבורגר. כדי שלא נטעה, המילה אבוקדו מוזכרת 60 פעם ב 11 עמודיו. 
(https://pdfs.semanticscholar.org/ca14/45946e57fcac75f6c8a2df13868247f13fe5.pdf). השתכנעתי: אין ספק שיש כאן אקדח מעשן של ממש להוכחת נזקי המזון מהחי ולא הבל ושקר גס ומרושע המשתמש בציניות באי-הידיעה של הצופה ומציג תיאוריה שאין לה שום סימוכין במדע כאילו היא דברי אלוהים חיים. אפשר לעשות מזה סרט.

תזונת האדם הקדמון. כאן יש ערב רב של שקרים. האמת הפשוטה והברורה ושאינה במחלוקת אקדמית כלל, היא שהאדם היה והינו אוכל כל. בכל מקום, בכל זמן, משחר ההיסטוריה ועד היום, האדם הוא אוכל כל. בכל החברות, בכל אתרי האדם הקדמון בכל העולם יש שפע של עדויות חד משמעויות למיומנות מעולה בביתור בעלי חיים, לאכילה של כל דבר שזז (ובדגש על חיות גדולות ועתירות שומן), ואפילו לטכנולוגיה מעולה ייעודית למזון מהחי (למשל, במחקר חדש על ממצאי מערכת קסם, נתגלה כי כבר לפני 200 א' שנה תושביה הקדומים של ארצנו ידעו לייבש רגלי יחמורים כך שמוח העצם השומני יוכל להישמר ללא קירור גם חודשיים ימים. מדהים למדי). אבל כל זה נעלם מהסרט ובמקום זה הצופה ההדיוט מפותה לחשוב שעד לא מזמן חוקרים "טעו לחשוב" שאכלנו בשר אבל היום גילינו "בעזרת מיקרוספקופים" שזה לא נכון ושהאדם הקדמון, היפ היפ, הוריי, היה צמחוני מחמד. וכמובן השיניים שלנו מוכיחות שאנו "לא יכולים" לאכול בשר! כל זה הבל ורעות רוח ושקרים גסים ורעים.

אפקט המיניות. היה היה דוקטור אחד שכתב ספר שלם על המיניות העילית של הצמחונים. הוא עשה מזה קריירה. בניסוי נוסף בסרט אנו עוקבים אחר עוד שלושה שחקני פוטבול חסונים ויפים, והרופא מרכיב להם מכשיר על איבר המין כך שימדוד את איכות הזיקפות בעת שהם ישנים: לילה אחד אחרי ארוחת בוריטו צמחונית (תחליפי בשר היפר-מעובדים) ולילה אחר אחרי ארוחת בוריטו לא צמחונית. (מה יש להם ליוצרי הסרט מבוריטו? אה, נזכרתי, לאישתו של ג'יימס קמרון, המפיק, יש חברת מזון שזה מה שהיא מוכרת). ומה אתן יודעות, חברות, בשינה שאחרי ארוחה צמחונית היו לחברים יותר זיקפות. וואללה. אומר הגבר הממוצע בליבו: עד כאן. לאכול בשר ולא לדאוג ללב אני יודע, אבל את הזין אני לא יתן שידפקו לי. מהיום גם אני טבעוני ובטח חיי המין שלי מעתה יהיו כמו של שפן או לפחות כמו של שחקן פוטבול שחור טבעוני וענק. 
צר לי חברים אבל זה לא הפטנט. מעבר לעובדה שניסוי טלויזיוני של שלושה אנשים שלמים שווה ל*תחת* בכל מובן, הרי שבפועל מחקרים אמיתיים אומרים אחרת. וגם ברמה האנקדוטלית זה משעשע. אני אישית קיבלתי עשרות רבות של סיפורי אנשים שחוו ירידה תלולה בחשק המיני לאחר תקופה ממושכת בטבעונות.  חלק מהם פורסמו כאן. למעשה, אחת הסיבות העיקריות שאנשים עוברים בגללן לפליאו הוא תחושת אנרגיה נמוכה. פיסית ומינית – כך לפי דיווחים של מאות אנשים בטופס שאלון פתוח שקיים אצלי כבר מאז 2007. אבל היי, בסרט אמרו. לא. הם שיקרו.

אפקט לבבי. לא תתפלאו לגלות שהסרט חוזר על המנטרות הישנות והשחוקות של "שומן וכולסטרול" מסוכנים ללב ושומן רווי מסוכן וכל השיט המעייף הזה, שכבר באמת, אבל באמת אין לי כוח לכתוב עליו עוד ושהופכך שוב ושוב במחקרים קליניים. רק 13 שנים שאני כותב עליו. אפילו ועדת התזונה האמריקאית, זו שהמציאה בכלל את ההבל הזה של "כולסטרול בתזונה הוא מסוכן ללב" אפילו היא כבר 4 שנים מאז שחזרה בה ואמרה "cholesterol is not a nutrient for concern for over consumption" ובעברית: תאכלו כמה כולסטרול שתרצו בלי פחד. אין לזה שום קשר לרמות הכולסטרול שלכם בדם. הם משקרים, היוצרים, משקרים ממש. בריאות לבבית תושג על ידי הורדת רמת הסוכר בדם, על ידי הורדת כמות השומנים בדם (טריגליצרידים), על ידי העלאת רמת הכולסטרול HDL, על ידי הפחתת רמת הדלקתיות המערכתית. כל אלו יושגו אם תאכלו פחות סוכר (ודגנים, ופחמימות) ותאכלו יותר אוכל אמיתי ושומן רווי (זה וספורט הם הדרכים היחידות להעלאת רמת ה HDL, רקאומר). לא קשור לדמיונות החיות.

אפקט החקלאות. היוצרים, במיטב המסורת המניפולטיבית, סופרים כפי הנראה את כל גידולי החקלאות על הגלובוס כאילו כולם נעשים לטובת גידול חיות, ואם רק לא נאכל חיות נפנה שטח חקלאי בגודל אפריקה. האמת היא כמובן הפוכה. כמעט כל שדות החקלאות מיועדים בראש ובראשונה למזון האדם, וליתר דיוק: לטבעונים וחבריהם. גידול חקלאי המשמש כמזון למשק החי נוצר ברובו המוחלט משאריות חקלאות האדם. למשל שדות סויה, המהווים שטחים אדירים בעולם משמשים בראש ובראשונה למזון האדם ובעיקר לשמן (טבעוני). את הפסולת מתעשיית השמן שאיננו יכולים לצרוך, הופכים למזון בהמות. ניצול נהדר. כך גם בשדות החיטה והתירס. עכשיו מה נעים ונוח לומר שהשדות הללו בעצם משרתים *רק* את גידול הפרות ואוכלי החי הנוראיים המשמידים את כדור הארץ. בכלל, נראה כי שכחו להתייחס בסרט לעובדה כי כל השדות החקלאיים כולם מפקיעים את המערכת האקולוגית, משמידים את כל הצמחייה והורגים את כל החיות עליה, כדי לייצר מין צמח אחד ויחיד. וכמובן שעצם המספרים הנקובים בסרט הם מופרכים "כל המבורגר צורך 2300 ליטר מים", או, מעבר לאכילת תזונה צמחונית תחסוך "מיליון ליטר לאדם לשנה"!!!

ידי מורמות בייאוש מחוסר התוחלת להפריך כל נתון שכזה. אבל היי, אמרו אז אמרו.


פילים לבנים
שקרים הם רק חלק מהסיפור. החלק השני הוא פילים. פילים לבנים הם אלו הנמצאים באמצע החדר, אבל בגלל שהם לבנים, אפשר להגיד שלא רואים אותם על רקע הקיר. אז מתעלמים. הנה יש פיל עצום אבל היוצרים מדלגים מעליו בקלילות. הוא לא שם. ואם הוא לא שם, הוא לא קיים. למשל:
סוכר ופחמימות. הטיעון כאילו הפסקת אכילת בשר היא התרופה לכל (למיניות, למהירות, להתאוששות) אין לה דבר וחצי דבר עם המציאות. אבל שקר היוצרים חמור הרבה יותר: כאשר מעודדים אנשים להפסיק ולאכול בשר ושומן, הם כמעט בהכרח יעברו לאכול יותר פחמימות. פשוט כי צריך לאכול *משהו*. אלא שאכילת תועפות של פחמימות השפעה רעה מאוד לה על כל מדדי הבריאות: השמנה, פרופיל השומנים בדם, דלקתיות ועוד (נחסוך לכם את המחקרים. מי שקורא אותי, מכיר). אבל הסוכר והפחמימות בכלל לא מוזכרים בסרט כאופציה בעייתית משהו, כמשהו להתחשב בו, כמשהו להיזהר מפניו. כי רק הבשר הוא אויב היוצרים. התעלול הזה הוא תמונת ראי לתעלול התקשורתי שעשתה בזמנו מיקי חיימוביץ' בקמפיין שלה נגד הבשר. כאן מספרים סיפור על הנזק בבשר וכמה הטבעונות תגרום להרגיש מעולה אבל מתעלמים מאפקט הפחמימות והסוכר הקטלני (פשוטו כמשמעו). מיקי חיימוביץ' הטבעונית עשתה כתבה נרחבת על נזקי הסוכר והפחמימות אבל הסתירה את המילה בשר כאופציה כלשהי (hhttp://www.kadmoni.com/2017/12/blog-post.htmll).
יש עוד פילים. למשל מה הסיפור של השומןהטיעון הראשון בסרט הוא שספורטאים אוכלים חלבון מהחי על חשבון פחמימות, ולכן יהיו חסרות להם פחמימות (הדרושות לכאורה לטובת הספורט) ולכן הביצועים הספורטיביים של אוכלי הבשר הם ירודים (האמת הייתי צריך להכניס את הקטע הזה בקטגוריות עברות קלות בעוון טיעונים גרועים). הנקודה היא שכדי להמחיש את הטיעון הם מציגים גרפיקת "עוגה" ובה שני מרכיבים: חלבון ופחמימה: ככל שהאחד גדל, האחר קטן. הספורטאי כביכול מתלבט בין פחמימה לחלבון. אלא שבמציאות כמות החלבון הנדרשת לספורטאי דווקא ברורה (בהתאם לספורט) ואילו הפחמימות מתחרות בדר"כ מול כמות השומנים. בגרפים ובטיעונים של הסרט השומן נעדר כליל. תפקיד השומנים מוזכר רק כמקור רשע והתקפי לב. הוא לא חלק מהתזונה. שומן רע. רע. רע. שומן הוא מקסימום פיל לבן. 

אז מהי השורה התחתונה?
יוצרי הסרט, כך אני מאמין, משוכנעים שהם מפיצים טוב בעולם. יכול להיות שהם באמת אנשים טובים וראויים. אין לי ספק שהם מאמינים שמצפונם נקי וממורק. שבעזרת הסרט הם יעזרו לבריאות האנשים ולבריאות כוכב הלכת הכחלחל שלנו וגם לבריאות מצב חשבון הבנק שלהם. הכל אכן מטרות ראויות וטובות. במציאות, הם יצרו סרט שהינו סרט תעמולה במובן הרדוד ביותר. סרט שמבקש להשיג רק דבר אחד: להמיר את אמונתו של הצופה. לצורך כך הם לא בוחלים בשקרים ובמניפולציות, ברסיסי אמת ובשברי מחקרים, בכוחם של ידוענים ובגזירה שווה ספורטאי על לציבור האמריקאי המפוטם לעייפה.

אני חושב שמגיע לנו יותר.
אני חושב שראוי לדבר על התזונה שלנו לאור המדע.
אני חושב שנכון לדבר על האפקט הסביבתי של התזונה שלנו. על משק המים ומצב הקרקע וקיימות.
אנו חושב שנכון להתבונן לעובדות בעיניים, גם אם הן אינן נוחות. אבל אני לא חושב שנכון לשקר, לרמות ולהטעות רק כדי לשכנע עוד אנשים באמונתך.
מסכימים? לא מסכימים? כיתבו בתגובות או שתפו. מעניין לשמוע. 


***
למתעניינים, ביום חמישי שישי הבא, ה 7-8 לנובמבר, יתקיים בתל אביב כנס Metabolix על תזונה דלת פחמימות, והמיועד בראש ובראשונה לרופאים ולאנשי מקצוע.

הערה: אני לא ממארגני הכנס ואין לי כל אינטרס עסקי בו. אני רק מרצה אורח. בהתנדבות.
קיצר,
מגיע לנו ללמוד על מה אומר המדע, ולא מה אומרות כרזות התעמולה.
בואו לשמוע קצת מדע. זה יכול להיות הרבה יותר כיף.  


Share/Bookmark

By Dael with 32 comments

32 הערות קוראים:

מאמר מצוין, עצוב לחשוב על כמות האנשים בעולם שיהפכו לטבעונים בעקבות הסרט ויגרמו נזק לגופם.

מצוין מצוין מצוין...
תודה רבה דעאל שהקדשת מזמנך, שכבת על הגדר,התייחסת לסרט ודאגת לסתור כל טענה שבו בצורה מושלמת.

פנטסטי דעאל. כבר תוך כדי הצפייה בסרט התעצבנתי בעקבות התהליך המוטה באופן קיצוני לטובת צמחונות ללא התמודדות עם טיעוני הצד השני. בחךק של בדיקות הדם פשוט נשברתי ונפסקתי לצפות - להראות דבר רק כי הוא מצטלם יפה בלי בכלל להסביר למה בכלל צריך שהתוצאה תהיה צלולה ולא עכורה? ואולי דווקא עכור זה טוב? ועוד להשתמש בזה כהוכחה לטיעון... זה פשוט חסר כל לוגיקה.

דעאל דבר נוסף, כן הייתי שמח לשמוע ממך יותר על הפרכת הטיעון של חלבון יד שנייה. אני מבין שהוא מופרך, אבל להגיד על משהו מופרך לא מתמודד איתו בלי להסביר מדוע הוא מופרך. ומכיוון שאין לי ידע בנושא, אם כן תוכל להרחיב עליו אשמח

חלבון יד שניה הוא המצאה לשונית. על קצה המזלג: יד שניה יש במכוניות ודירות, אין דבר כזה בחלבונים. זה כמו לומר שאנו צורכים אנרגיה פחות טובה כי היא "יד שלישית" (מהשמש, לצמחים, לחיה אוכלת עשב, לאדם). או שהמיץ של התפוז הוא בכלל מבוסס על מים משומשים יד רביעית (מהגשם, לאדמה, לעץ, לפרי). חומצות אמינו מרכיבות כל יצור בטבע, ונמצאות בכל תא, החל מחד תאיים וחיידקים. יש מגוון עצום של חומצות אמינו. הן פונקציה של הרכב כימי של המולקולות המרכיבות אותן, לא של איזו יד הן. את חלק מחומצות האמינו אנחנו מסתנטזים בגוף, וחלק מתקבלות מהתזונה. לגוף לא אכפת מאיפה, העיקר שיש חלבון שאפשר לפרק אותו לחומצות אמינו.

האם יש לך מידע מהימן לגבי תזונה קטוגנית? מכון ויצמן פרסם כתבה על סכנות כמו חמצת וכו׳ הנה הלינק:
https://davidson.weizmann.ac.il/online/reasonabledoubt/%D7%A1%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%90%D7%98%D7%94-%D7%94%D7%A7%D7%98%D7%95%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%AA

ידוע לי שהם קוטפים רווחים מday two ואני תמהה אם הכתבה הזאת היא מוטה ומטעה או נכונה.

בסיכום שלך - "אני חושב שראוי לדבר על ... " חסר לי הנימוק העיקרי והחשוב ביותר לכך שאנשים עוברים לטבעונות והוא הזוועות שאנו מעוללים לבעלי חיים תמימים". אין חולק על כך שגידול בעלי חיים במסות אדירות ותעשייתיות פוגע בסביבה, מזהם גורם לגזי חממה, צורך כמויות גדולות של מים ושטחי קרקע חקלאיים,,וגורר כריתת יערות מסיבית ועוד דברים שלא צריך ידע רב מדי כדי להבין. לגבי הבריאות, אני לפחות מכיר את עצמי לפני ואחרי ואין מה להשוות. התגובה שלך אופיינית לאוכלי בשר שרוצים להשקיט את מצפונם. אף מילה לא נשמעה בביקורת שלך על המושא לאוכל שלך - בעלי החיים. האם להם אין מילה ?

הי לילי. תזונה קטוגנית עשויה להיות בטוחה לחלוטין ובריאה מאוד (כאמור מוזמנת לכנס בתחילת נובמבר העוסק בין היתר בתזונה קטוגנית). בקצרה חמצת היא מצב מסוכן אל סוכרתיים אבל אין חשש כזה אצל קטוגנים.
המחקר הקליני על תזונה קטוגנית מקבל נפח רב מאוד בשנים האחרונות עם תוצאות מרשימות.

למגיב הטבעוני האנונימי:
1. כרגיל אצל מגיבים מסוגך, אתה מתיימר לדעת למה אני כותב ("כדי להשקיט את המצפון"). אין לך שום מושג למה אני כותב ואנחנו לא מכירים. זה הסעיף הראשון בשמונת הכללים למגיבים טבעוניים. אם פספסת, הנה:
https://www.facebook.com/dael.shalev/posts/10157915171551600?notif_id=1572372021599117
2. אתה מוזמן לקרוא באריכות ובפירוט את עמדתי בנושאי מוסר וטבעונות גם כאן בבלוג (חפש תחת תגית טבעונות) וגם בנספח בנושא בספר שלי "הסוד הקדמוני.
3. אחרי שתקרא, אמליץ לך לקרוא קצת נתוני אמת על נושא החקלאות, הדגנים והמוות. אבל כאלו "שלא צריך ידע רב מדי כדי להבין".
בהצלחה ובבריאות.

אני אפילו לא יודע מהיכן להתחיל אבל הבלוג הזה לצערי ממש מזכיר את ביבי: את נואם בפני קהל שבוי באופן מסית לא ענייני ולא מאפשר פתיחות. אולי שילוב? אישית אני לא מאמין בקיצוניות. אבל להגיד שכולם שקרנים ואנשי מדע ורפואה ששוטפים לכם את המח מתוך כוונת זדון. לקחת כמעט כל טיעון והקצנת דוגמת גורילות הן לא צמחוניות( מבחינתי זה לא רלוונטי כי אבולוציה וגנטיקה משחקות תפקיד ואין קשר ), בסרט לא אמרו שהן צמחוניות, אלא שהן בעיקא ניזונות מהצומח והשיניים כאלו כחלק מהחיות שבהן. בקיצור, המכעיס שאעו אפילו דיאלוג, האמת אצלי, כולם שקרנים ורק ביבי. אני אישית אוכל בשר וכנראה אמשיך אבל בהחלט אשלב יותר מזון מהצומח.

תודה לך על תגובתך לסרט. השכלתי לא רק בנושא התזונה אלא גם ובעיקר איך להסתכל על סרטים דקומנטרים מהסוג הזה, המנסים להפיץ את האג'נדה שלהם. ניתוח מעניין

אני אישית לא ראיתי את הסרט אבל בזמן האחרון שמעתי מהרבה מאוד אנשים עליו ועל כמה שכדאי לי לראות אותו ואולי גם ליישם את מה שאומרים שם, בעיקר כי אני ספורטאי (קרוספיט) וזה כנראה יעזור לי, אני אישית מאוד אוהב בשר וגם קראתי את הספר ונראה לי ממש מצויין שסוף סוף מישהו כותב משהו נגד הסרט ולא רק הולך אחריו בעיניים עצומות כי הראו שם כמה כתבות ואנשים בחלוקים.
הפוסט עזר לי להבין הרבה דברים לא רק לגבי הסרט אלא גם באופן כללי על כל רעיון הצמחונות וטבעונות וגם חיזק נקודות שכבר ידעתי והאמנתי בהן.
אני אשמח רק אם תוכל להסביר עוד קצת על איך הגוף שלנו מותאם לאכילת בשר (מבנה שיניים לדוגמה), כדי להבין יותר טוב

חחחח יופי של כתיבה. אהבתי. סוף כל סוף נמצא הילד שאמר "המלך עירום". בלי קשר מסכימה עם הדברים, שונאת את הגישה הטבעונית המתלהמת והחודרת, ובמיוחד את ההטפות הבלתי נשנות שמגיעות מטעמים של "אידיאולוגיה" (דואגים יותר לחיות מאשר לחסרי כל במדינה הזו) ומשום מה לא נתפסות אלו כחוסר בסובלנות כפי שהיו משייכים אותם לו היינו מקבלים הטפה על שילוב של בשר וחלב למשל... סתם עוד נקודה למחשבה

תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.
תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

שלום דעאל
התחברתי רבות לאימרתך כי "שביסוס ואישוש לטיעון לא בא על ידי הסתרת דעות מנוגדות אלא על ידי התמודדות עימן" ותחת הייתי שמח להבהרה לגבי דבריך בגון השטחים החלקאיים שמיועדים למזון בהמות ואלו שמיועדים למזון אדם. אלו שונים מהנתונים שאני מכיר ממקורות רבים בצורה משמעותית, להלן מספר מקורות:

https://ourworldindata.org/land-use

כמו כן ציטוט של FAO,ראשי תיבות של :Food and Agriculture Organization של האומות המאוחודות
Livestock is the world’s largest user of land resources, with grazing land and cropland dedicated to the production of feed representing almost 80 % of all agricultural land. Feed crops are grown in one-third of total cropland, while the total land area occupied by pasture is equivalent to 26 % of the ice-free terrestrial surface.

להלן המקור
http://www.fao.org/animal-production/en/

לאור זאת אני הייתי שמח לראות מקורות לטענה כי "כמעט כל שדות החקלאות מיועדים בראש ובראשונה למזון האדם, וליתר דיוק: לטבעונים וחבריהם. גידול חקלאי המשמש כמזון למשק החי נוצר ברובו המוחלט משאריות חקלאות האדם"
שכן גם קרוב משפחה שתעסוקתו היא תזונאי לחיות משק ובקר הביע תמיהה לשמע הטענות האלו

תודה
יניב

הי Boneh ותודה על התגובה.
אלו הנתנוים (בארץ 25% מהשטח החקלאי מוקדש לטובת גידול מזון לבע"ח). והנה מתוך דוחות האום עצמם FAO - למשל http://www.fao.org/3/i8384en/I8384EN.pdf ראה עמוד 3. ההערכה היא 40% משמשים למזון לבע"ח (וגם זה כשסופרים בתוך השטח גם שטחי מרעה שהם grass land ולא שדות חקלאיים). כאמור 60-75% מהשטח מוקדש אך ורק לאדם.
לגבי הסיפא, ניקח כדוגמה את גידול הסויה למזון "בסיסי" לטבעונים (שמן סויה, טופו, וכו) ומאידך כשדה שנחשב בסטטיסטיקות כ 100% עבור מזון למשק החי. בסויה 86% מהמסה אינה אכילה לבני אדם ומשמשת כתחמיץ ומספוא לבהמות. ועדיין השימוש הראשוני הוא ליצירת שמן ורק מהשאריות (שהן רוב המסה ורוב הערך הכלכלי של שדות הסויה), עושים מזון לבהמות ועדיין 100% מהשדה נחשב כגידול לבעלי חיים (אפילו שבלי זה לא היה בכלל טופו...)

כתיבה מעולה, אהבתי את הניסוחים שלך,

תודה!

פוסט מעולה!
כל הסרט הזה הוא פשוט שקר אחד גדול והרבה אנשים נפלו ויפלו בפח.
סרטון שמפריך כל דקה ודקה מהסרט https://www.youtube.com/watch?v=CrWot3Atgms

קודם כל: תודה על הפוסט,זה ואחרים באתר. שנאמר: אבן שזרק טיפש. לך תנסה עכשיו להפוך את הנזק של פרופגנדה נחותה, פופוליסטית וקלה-לעיכול המונגשת למיליוני הדיוטים ברחבי העולם ישר לסלון. נו שויין, לפחות המציאות לא מתרגשת מעוד קישקוש של נטפליקס.

ראיתי אתמול חצי מהסרט... דעאל מה לגבי הטיעון שבחלבון מהחי יש רכיבים שמעוררים דלקתיות לעומת חלבון מהצומח?

הי אביב. זו טענת קש. הבל ורעות רוח. אין בזה שום דבר אמיתי.

הסרט ברשימת צפיה מומלצת של קורס קיימות שאני לומדת. מצאתי את הקישור לסרט אבל בכלל לא ביררתי על מה הוא. אז חברה בקורס העלתה את המאמר שלך. עכשיו ממש ממש ממש לא מתחשק לי לצפות בו. יש לי סלידה מסרטי אדג'נדה טבעוניים. כביולוגית, וחוקרת תזונה מונעת כבר למעלה מעשור לאחר שנאלצתי לעשות איתחול לקיבה שלי, יודעת שהדבר היחיד שבריא זה תזונה מותאמת אישית. אין מתכון המתאים לכולם. אנחנו מכלול של טיפוסים וגנטיקה ולכל אחד יש חילוף חומרים אחר. אם אני מניחה לגוף שלי להיות בשיווי משקל, הוא מבקש בשר כל חמישה ימים. בלי ביצים לא יכלתי לפצות על כמות הקלוריות שאני שורפת ביום עבודה רגיל בלימוד בשטח. אם אין חלבון מן החי אני תמיד אוכלת הרבה יותר ומרגישה לא מסופקת. נגנבת מכמות הרכיבים שיש במוצרים שהם תחליפים. לפי האיירובדה, לקיחה של יותר משני תוספי תזונה ביום זה כבר מין פתולוגיה. בכל תורות התזונה המונעת יש דגש על הזנת הגוף-נפש דרך המזון שלנו. אפשר להתקיים רק מצמחים. אבל האנרגיה שאנו משקיעים בעיכול היא רבה מאד. ויש הרבה אנשים שהגוף שלהם לא באמת רוצה להתקיים מקטניות. האדם החושב, בשחר קיומו, גילה איך לרתום את האש. כדי לגרש את החיות הגדולות, כדי לחמם את הלילה, וכדי לבשל את מזונו. אילולא הבשר לא היינו שורדים את עידן הקרח. והמוח שלנו לא היה מגיע למימדים שלו. תסתכלו על מחקרים לתזונת תינוקות ופעוטות... מאד לא מומלצת דיאטה טבעונית. יש יותר מדי סיכוי לגרום לחוסרים הפוגעים במוח המתפתח. אנחנו בנוים מחלבונים. הסרט מרגיז אותי אף שלא ראיתי אותו. תודה לך!!

תודה אנונימית! אשמח לדעת מהו "קורס הקיימות" שהסרט הזה מופיע באג'נדה שלו... נשמע מפוקפק משהו. :-)

שלום רב. לדעתי הפצת אג'נדת "התזונה הקדמונית" מתבססת על עובדות חלקיות במקרה הטוב וחוסר אחריות במקרה הרע. נכנסתי לראות כאן באתר מה מומלץ לאכול לפי הדיאטה הזו ואני ממש מודאג עבור מי שיילך בדרך הזו. עולות כאן כמה שאלות:

1. כאן מומלץ לאכול שומן מן החי "והרבה חיות" וגם דגים. האם אבותינו הקדמוניים גם אכלו הורמונים כפי שהם נמצאים במשקים המתועשים היום? כנראה שלא. כל תעשיית הבשר, העופות והדגים מבוססת על הזרקת הורמונים לזירוז התפתחות, להשמנה, פיטום ועוד. פרות לדוגמה מקבלות את ההורמון IGF-1. אצל עופות בכלל שישו ושמחו מבחינת הורמונים. יותר ויותר דגים מגיעים היום מבריכות דגים שהן פשוט מקור זיהומי ממדרגה ראשונה שלא לדבר על זה שאפילו את הסלמון צובעים בחומר מלאכותי בשם קנטאקסנטין. לקרוא לאנשים לצרוך בשר ודגים בעולם הבשר התעשייתי בו אנו חיים זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה.

2. האם אדם הוא אכן "אוכל כל טבעי"? לא בטוח. אכילת הבשר הפכה למיומנות נרכשת, לא טבעית בהכרח. הרי האדם הממוצע והסביר ייגעל ככל הנראה למראה פגר של חיה שמונחת לפניו. אפילו חתול דרוס בכביש מעורר תחושת גועל. טורף טבעי, אריה לדוגמה, דווקא יתנפל על פגר כזה כמוצא שלל רב. עד כדי כך התהליך מגעיל את האדם שיש צורך להסתיר ממנו את תהליכי השחיטה והעיבוד של בשר בבתי מטבחיים נסתרים. האדם לימד את עצמו איך לעבד את הבשר וכך לצרוך אותו. אף אדם לא ייגש לפגר שיונח מולו ויתחיל לזלול אותו. חייב להיות כאן תהליך עיבוד מאסיבי לפני כן (הוא לכשעצמו אינו בריא כלל וכלל), הכולל בעיקר תהליך של בישול. אכילת בשר נא רעה מאוד לגוף האדם ועל זה אני מניח שאין מחלוקת. על כן, אני חולק על ההנחה שזה "טבעי" לאדם לאכול בשר.

ראיתי מאמר של דיאטנית בקופת חולים כללית שכותבת על התזונה הזו: "לא סתם אין לנו עדויות מחקריות על השפעת הדיאטה הקטוגנית לטווח ארוך. רוב האנשים פשוט לא מסוגלים לאכול ככה לאורך זמן". היא מוסיפה: "הדיאטה הזאת בוודאות אינה מומלצת ועלולה להיות אף מסוכנת לנשים הרות, לאנשים עם תפקודי כליה ירודים ולאנשים עם סוכרת שלוקחים טיפול תרופתי מסוג מעקבי 2 SGLT כמו ג'רדיאנס, פורסיגה, גליקסמבי". תופעות לוואי אפשריות בסוג כזה של דיאטה:
אבנים בכליות. גם ניצול שומן כמקור אנרגיה וגם אכילת חלבונים בכמות מוגברת עלולים להכביד על הכליות, להקשות על תפקודן ולגרום להיווצרות של אבני כליה.

שפעת קטוטית. עלייה ברמת חומציות הדם שגורמת לכאבי ראש, לחולשה, לבחילות, לעצבנות ולריח אצטון מהפה.

בעיתון הארץ התפרסמה כתבה ובה מחקר על כך שאצל ספורטים שעוסקים בהליכה (הלכים) שעבברו לתזונה "קדמונית" נצפו יותר מקרים של שברים בשלד. מכון דוידסון של מכון ויצמן למדע פרסם מאמר על הסכנות שבסוג זה של תזונה וציין שהוא לא מומלץ לכלל האוכלוסיה.

לי נשמע שעדיף להתרחק מסוג כזה של תזונה ובטח לא לעודד אותה או לפחות כדאי להיות מאוד זהירים בעניין.

שלום שרון. לצערי התגובה שלך מראה את חוסר המודעות וחוסר הידע שלך, הן לגבי המדע והן לגבי ההיסטוריה.
ראשית, את/ה מוזמן לאכול דגי ים. הם לא השתנו במיליון שנים האחרונות, אבל בטח תמצא סיבה למה לא טוב... ואם אתה מדמיין שהחסה, העגבניות או הפלפל שלך גדלים כמו בעבר, אתה טועה. הם על אדמה מלאה כימיקלים, דלה, מרוססים וכו. אתה אוכל רק אורגני בחלקה שאתה מטפח את האדמה שלה? מה ההבדל?
2. טענות "הגועל" כהוכחה שכך שבני אדם לא נועדו לאכול בשר הן, סליחה, דביליות ממדרגה ראשונה. המדע יודע מעל לכל ספק שבני אדם אוכלים בשר עוד קודם היותנו הומו סאפיאנס, וכבחירה ראשית ועיקרית. אין ולו אתר פרהיסטורי אחד שאינו מלא בפאונה, היינו עצמות בע"ח. אז אני מציע שתקדיש זמן ללמוד את המדע והמציאות ולא להאמין לסרטוני יוטיוב של טבעונים שמספרים לעצמם אגדות על פיות השיניים. אה, ואם תבדוק תראה שיש לך אפילו ניבים בפה. ואנזים לפירוק בשר. ומוח שגדל רק בזכות תזונה עתירת קלוריות ושומן שאפשר להשיג רק על ידי צייד. הגורילות נשארו מאחור.

בשורה התחתונה כפי שאומרים אין אמת אחת עליה ניתן להצביע ולאורה להתנהל .הכל קשור באמונתו של האדם.כפי שנאמר יש ספורטאי עלית משני צידי המתרס אך הרוב נמצאים באמצע . מה זה אומר אם אנו מדברים על עובדות . האם הרוב עד כדי כך טיפה, אינני בטוח כנראה שטוב להם כך. אז כל אחד יבחר לעצמו את המתאים לו ואילו יחידה. הטיעונים הגורמים לו לפעול לאור החלטה זו הם מינוריים.

מצד אחד אין לכותב ולקוראים יכולת לבצע בעצמם בדיקות מדעיות אמינות לאישוש טענותיהם. ומצד שני סגנון פניה שכולל: "אבל בטח תמצא סיבה למה לא טוב" ו "טענות...דבילויות ממדרגה ראשונה" מעיד על עצמן

דיברו על הסרט באח הגדול. וראיתי אותו רק עכשיו :)
אני צמחוני 45 שנה ולא טבעוני. חושב שביצים וחלב חיוניים לי. הטבעונות היא הקצנה בעיניי ונראת כאופנה , טרנד, בארצנו ובכלל.
הסיבה שאני צמחוני כי אני חס על חיות. התעשיה של כלובי סוללה, שחיטות והפרדות עגלים וטחינת אפרוחים זכרים צריכה לעורר משהו אצל בן אדם. אצלי זה עורר עוד מילדות.
גם גרימת סרטן מריסוס החקלאות של מזוננו היא פעולה אכזרית לא פחות בין בני האדם לבין עצמם לרווח.
המשותף באכזריות הפעולות שהזכרתי בחי ובצומח זה רווח. כסף.
מעניין אם העולם ישרוד את האכזריות ותאוות הבצע והכוח של המין האנושי, כדי שנגיע ליום שצאצאנו יחיו בעולם אורגני והומני לחיות.
אני לא מאמין שזה יקרה.

ג'וקוביץ' ושוורנצגר מפיקים בסרט - מעולם לא היו טבעונים
דריק מורגן, מפיק ראשי בסרט, אמר שטבעונות משפרת לו את ההתאוששות- נפצע ופרש ב 2018
אריאן פוסטר מה NFL - נפצע ופרש בגיל 30
בריאן אורקפו מה״רד סקינס״ נפצע ב 2018 ופרש בגיל 33.
ג׳ורל קייסי מה״טיטאנס״ נפצע בברך ופרש ב 2018 או לפחות נמצא ברשימה של ״לא מסוגל לשחק״
ביום שהסרט יצא, אלכס מורגן הכדורגלנית נפצעה וסיימה את העונה.
קאם ניוטון שסיים את הקריירה שלו בגלל פציעה 4 ימים אחרי שהסרט יצא
בבומיאן נפצע במרפק ב 2016 ועד היום לא התאושש, ובמקום תחרויות הוא מבצע כל מני תרגילי קרקס
נייט דיאז מופיע בסרט - לא טבעוני
סרינה וויליאמס -לא טבעונית
טים שיף התראיין לסרט ונחתך כי הוא נטש את הטבעונות
פראנק מיר - ניסה טבעונות, נחלש ועבר לפליאו
קנדריק פריס – ירד בביצועים באופן דרמטי ופרש

הוסף רשומת תגובה