אתר זה נראה הכי טוב בדפדפן Chrome

האם הצבעה היא הדרך היחידה להשפיע על המציאות


אתם לא לבד. גם עלי מסתערים מכל פינה גדודי משוכנעים מטעם עצמם. קופצים מפוסטים, מציצים ממודעות ממומנות, מתכופפים אל הרכב בצמתים, תוקפים אותי בסמסים, בכרזות, בתשדירים. אלו ואלו מבקשים, אלו ואלו מייללים, וכולם חוזרים ואומרים:
בוא להציל את המדינה. כי אם לא אצביע להם דווקא, הרי שחלילה וחס, מחר לא בטוח שהשמש תזרח. המדינה מיד תשנה את פניה. היא תהפוך למשהו אחר. הדמונים ישתחררו מכילאם. הכאוס יכה. אך אם לו רק אצביע לפלוני, הכל טוב יהיה. הרע יעלם. הטוב ינצנץ, והשמש תחזור ותזרח רק לכבודנו.

אני מבין את הבקשה. אני אפילו מעריך את המסירות והנכונות להשפיע. אחרי הכל, רק פעם בארבע שנים בשנה, יש לכל אחד מאיתנו הזדמנות (וחובה) להשפיע על המציאות. זו אמנם השפעה זעירה, כמעט בטלה בשישה מיליון, אבל בכל זאת השפעה. אז סבבה, גם מחר אלך ואצביע. אתרום את חלקי. אמלא את חובתי האזרחית כמו שאומרים.

אבל יתוש הספק לא נותן לי מנוח. לעומת כל הלהט השמור על ידי כה רבים למערכות בחירות בלבד, דומני שיש דרכים רבות יותר ויעילות הרבה יותר להשפיע על המציאות לטובה כל השנה, והחדשות הטובות הן שאפשר לעשות אותן לא רק פעם בארבע שנים בשנה, אלא כבר היום. וגם מחר. הנה כך:

  1. התחילו מלשפר את עצמכם. בבחירות האלו אנו רואים שוב כיצד אנשים רבים מוכיחים לנו כמה אחרים לא בסדר. כמה ההם מדירים. כמה ההם צבועים. כמה ההם מסוכנים. אבל ברגע שנכבות המצלמות הם עצמם פועלים בדיוק באותו האופן. המזדעזע מאופן הדיבור של זולתו, הנה הוא מקלל בעצמו. המתריע בראש חוצות בפני ציות לחוק, והנה הוא מפר אותו במו ידיו. זה נכון לפוליטקאים, וזה נכון גם לכולנו. הכי קל זה לראות את הגיבנת של האחר. את הגב שלנו, קשה הרבה יותר. אם נרצה לשפר את המציאות פה, ובכלל, עלינו להתחיל בעצמנו. לא להתלהם. לומר אמת. לחפש את הדבר הנכון. לראות כיצד מחנינו יהיה טהור ולא לחפש הוכחות לטומאת המחנה האחר. המעגל הפנימי, האישי, הוא החשוב ביותר. הוא הדרך הנכונה להשפיע אור וטוב על העולם. תהיו דוגמא לעצמכם. לילידכם, למשפחתכם. משם ילך האור וישפיע הלאה. אבל אם תחפשו עם פנס את פגמי האחר, העולם לא יהיה טוב יותר. וגם אתם לא.
  2. קבלו שהעולם הוא מורכב. צר לי לאכזב אבל הצדק לא חונה בצד אחד. הוא מעולם לא היה בשום צד. כי המציאות מורכבת, ויש פנים לכאן ולכאן. יכול להיות שמפלגה שאתם מתעבים עדיין צודקת כשהיא מדברת לעניין? יכול להיות דבר כזה? הרשו לעצמכם לבחון טיעונים ולא אנשים. לזהות מה מועיל ולא מי הדובר. להחליט באופן ענייני ולא באופן ריגשי. זה נכון בבחירות וזה נכון כל החיים. תגנו על דברים צודקים גם אם הם נאמרים על ידי מי שאינכם סובלים. עשו את האמת נר לרגליכם, אבל אל תחשבו שנר שהחזקתם הוא בהכרח אמת.
  3. שתפו את האמת. גיליתם תובנה חדשה? השתכנעתם שמשהו יקדם עולם טוב יותר ונכון? שתפו זאת עם אחרים. האמת היא מצרך יקר המציאות. היא קבורה תחת תועפות רעש, ושקרים ולכלוך, אבל כשהיא נחשפת, היא מנצנצת בליבכם. מתחת לקליפת המציאות יש עולם טוב שמגיע לנו. אם אתם חשים שמשהו מהאמת הזו בהישג ידיכם, אנא שתפו אותו עם האחרים: באופן שמתאים לכם. בלספר את זה למשפחה סביב השולחן, בלכתוב על זה פוסט, בלכתוב בלוג או ספר, בלצלם וידאו, בלכתוב תגובות. במה שמתאים לכם, אבל האמת היא ידידיתנו, גם אם קשה לראות אותה. עיזרו לה להתגלות.
  4. שנו את דעתכם. הכי קל זה להיות משוכנע, לצבוע כל דבר דרך פריזמה של צדק יוקד. להיות מטיף בשער. קשה הרבה יותר להסתובב בעולם בתחושה של חוסר ודאות או חוסר ידיעה מהי האמת והנכון. ועוד יותר מפחיד זה לגלות שמה שהאמנתי בו בכל ליבי אינו נכון. או מזיק לי. איכשהו כשאנשים משנים את דעתם קוראים לזה "התפכחות". האנשים ש"התפכחו" אחרי אוסלו. האנשים "שהתפכחו" אחרי ביבי. אנשים "שהתפכחו" אחרי ההתנתקות וכו'. כל צד פוליטי וההתפכחויות שלו. אבל האמת היא שאין שום צורך להתפכח. חכם ונכון להישאר פתוח וסקרן וגמיש. האנשים הגדולים ששינו את המציאות לא היו אנשים שנותרו בדעתם אלא דווקא אותם אנשים שהיו מסוגלים לשנות את דעתם נוכח העדויות הסותרות. תהיו אנשים גדולים. בחנו את העובדות, ואם צריך, שנו את דעתכם. בלי חרטה, בלי בושה אלא עם הנשק המוחלט: האמת.
  5. קחו אחריות על השינוי וצרו משהו חדש. המציאות לא משתנה בזכות פוליטקאים אלא בזכות אנשים שלוקחים אחריות על המציאות. יש אנשים טובים שם בחוץ. בפוליטיקה ומחוצה לה, הלוקחים אחריות. העושים שינוי בסביבה המיידית והנגישה להם. הם צועדים קדימה, ואנשים פוסעים בעקבותיהם. כל אחד מאיתנו יכול לצעוד קדימה ולתת דוגמא אישית לאחרים. זה רק דורש לקחת אחריות ולעשות. כי העולם לא מתקדם אלא בזכות פעולתם של יחידים. לא תמיד אנחנו מגלים משהו. לפעמים אנחנו יוצרים משהו. וכל מה שתיצרו, בכל מדיום, הוא משהו המקדם את העולם. הוא לא היה פה קודם, אבל הוא פה עכשיו, והוא מתקשר עם הסביבה והאחרים. זו הדרך של כל אחד מאיתנו להתקדם ולקדם. עשו. צרו. שתפו.

מחר נלך להצביע, אבל לא צריך לחכות עד מחר כדי להשפיע טוב על המציאות, ולא צריך לחשוב שמחר מסתיים תפקידנו.

תהיו לי בריאים ומשפיעים,

דעאל


Share/Bookmark

By Dael with No comments

0 הערות קוראים:

הוסף רשומת תגובה