אתר זה נראה הכי טוב בדפדפן Chrome

כמה טוב שבאת הביתה (אבל גם כמה טוב היה בהרים)

חזרתי.
אחד עשר ימים של חופש אמיתי והתנתקות מעבודה (כן, גם את הבלקברי לא הפעלתי!). אוסטריה. אויר הרים. מים, רוח קרירה, נופי עד, משפחה. טיולים.
היינו בחבל זלצבורג, חלק משרשרת הרי האלפים. אני מספר על זה כי למרות שכבר הייתי בהרים הגבוהים של אירופה כמה וכמה פעמים, התחושה הראשונית של החוויה הטבע הענק התחדדה לי שוב בשבועיים האחרונים.
אני חושב שכאשר האדם נפגש שוב עם הטבע במלא עוצמתו, משהו מאוד ראשוני וקמאי בנפש מתעורר ומרגיש נכון. מרגיש בבית. מרגיש חזרה לשורשים. מרגיש רווחה ונחת.
אולי בגלל שהבלוג הזה נקרא "מר קדמוני" אני משוחד מעט, אבל בעצם, כשאני מתבונן על הילדים שלי שם בהרים, אני בטוח שאני לא טועה.
ובקצרה: צריך אדם לצאת אל הטבע האמיתי מדי פעם כדי להתחבר מחדש את שורשיו, כדי לתת לנפש את המקום לו היא זקוקה.
נכון שיש לי טבע גם כאן קרוב (אני גר בגליל), ונכון שאנחנו מטיילים כל השנה, אבל צר לי ואין דין גבעות הגליל התחתון או מישורי הנגב כדין הררי הבראשית של האלפים. באחרונים גם ללא כל מאמץ או שהות, מיד "נפתחות הצ'אקרות" והאדם מרגיש מיד שהוא חוזר אל מקורותיו, אל המקום בו התפתחנו במיליון שנים האחרונות, אל המקום היסודי, המוקדם, לפני שבאה הציויליזציה וכבשה את הירוק, והחליפה טבע פשוט ומתגה זאת כ"כיבוש השממה".
אתה באלפים. אתה מטפס שלוש שעות על הר שראשיתו בנהר איתן ופסגתו אינה נראית לעין, מעליך עצים וצפורים, לרגליך אדמה רטובה, טחב ושרכים, מולך עננים, בדרך מפלים, ובכיס האחורי הטלפון שלך סגור. יש לך אוכל על הגב, מים בתיק, וכובע על הראש, ושפע של זמן. אתה לא ממהר. אתה לא מאחר. אתה פשוט נמצא שם.
איני יודע מתי עשיתם את זה בפעם האחרונה, אבל אני חושב שזה must מדי פעם. נכון שאולי זה לא אלגנטי במסגרת "המצב הכלכלי" ושאולי מנהיגי המחאה החברתית יעקמו את האף למקרא הדברים האלה, אבל מה לעשות, החוויה הבראשיתית הזו  אמיתית וקיימת. צריך רק לייצר אותה.
יש לי חבר שאומר שטיול כזה צריך להיות כלול בסל הבריאות.
כשאותו חבר ואני היינו בני עשרים וחמש, הוא כבר יצא לטיולים כאלה עם אשתו לפחות פעם בשנה. גם אני וגם הוא היינו תפרנים, יחסית, ואני השתגעתי מאיפה, או יותר נכון, על חשבון מה, הוא ממן את הטיולים האלה. והוא אמר לי שהנפש שלו זקוקה לטיול הזה יותר מאשר הבית שלו זקוק לרהיטים חדשים.
באיחור של חמש עשרה שנים למדתי שהוא צודק ושאני לגמרי מסכים איתו.
חלק מהותי מבריאותנו הכוללת היא הבריאות הנפשית, והיכולת של הגוף לשגשג תלויה מאוד ביכולתה של הרוח להרגע ושל הנפש לפרוח. "נפש בריאה בגוף בריא" אמרו הכרזות בבית הספר היסודי שלי לפני 35 שנה, והיום הייתי מוסיף להם משפט "וגוף בריא בנפש בריאה".
אנחנו עוסקים כאן הרבה בטיפוח הגוף - בלאכול נכון, בלעשות פעילות גופנית, בלישון, בללכת - אבל עלינו לשמור ולטפח גם את הנפש - וזו צריכה חופש, מנוחה, ועדיף בצל הרים גבוהים עם תרמיל ומשפחה, בשקט.
לא בהכרח טיול כזה חייב לכלול 7000 אטרקציות יקרות וגני שעשועים. הוא גם יכול להיות ברובו טיולים רגליים בהרים (כניסה לשמורת טבע עולה בדרך כלל 2 יורו לאדם וחצי יורו לילד). עשינו גם וגם, ואני מאמין שבסופו של יום הטיול הפשוט, הרגלי, הקשה לעתים, הוא זה שנחרט בזכרון, הוא זה שמשמח את הלב יותר מכל. וכן, את זה אומרים בדיעבד גם הילדים שלי (לא שהם היו מוותרים על הסיבוב במגלשה האלפינית, אבל הביקור במפלי Krimml, למשל, המפלים הגבוהים באירופה, היו שווים עשר מגלשות).
אז מה למדנו היום?
שאנחנו צריכים לצאת לחופש, לתכנן אותו ולתקצב אותו, גם אם עוד מעט נגמרת העונה,
ושעדיף שהחופש הזה, לפחות מדי פעם, יהיה עמוק בתוך הטבע.
הנפש שלכם תאמר לכם תודה.


ספרו לנו מה עושים לכם הטיולים, ואם אתם מזדהים או לא.
שבת שלום ומנוחה של סוף הקיץ

Share/Bookmark

By מר קדמוני with 5 comments

5 הערות קוראים:

מעריך מאוד אנשים כמוך דעאל.
בעוד שאר האנשים נמצאים במירוץ החיים ללא הפסק וללא מנוחה רק כדי לצבור עוד קצת כסף, רק כדי לקנות עוד ספה חדשה או לשפץ את המטבח, אתה מוצא את הזמן לתת משהו טוב לנשמה, לתת משהו רוחני לך ולמשפחתך. על זה אני מעריץ אותך.

יפה מאוד, אוף איך בא לי לעוף לאיזה נופש
דעאל, אני חדש לבלוג שלך ואני כל כך שמח שתנועת הפליאו מגיעה לישראל (אומנם בקטנה)
הייתי רוצה ברשותך לפרסם פה את הבלוג החדש שפתחתי בנושא (אני לומד הכל באנגלית מברוקלין), אני מאמין שככל שהידע יגדל ונגיע ליותר אנשים - נוכל לעזור ליותר חבר'ה שבאמת צריכים עזרה היום

תודה, אביב

http://meeverlapaleo.blogspot.com/2012/09/blog-post.html

סליחה, זה לפוסט ספציפי, הבא יהיה לבלוג עצמו

http://meeverlapaleo.blogspot.com/

שוב תודה

אני קראתי בבלוג של מארק סיסון שביפן טיולים ליער כלולים בסל הבריאות לאנשים מסוימים.

הוסף רשומת תגובה